Standardy Ochrony Małoletnich
z dnia 15 sierpnia 2024 r.
uchwalone przez Monikę Urbaniak oraz Marcina Pocztę prowadzących wspólnie działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej Veritas Centrum Psychologiczne
ul. Warszawska 39/41, 61-028 Poznań
- Wstęp
- Niniejszy dokument – Standardy Ochrony Małoletnich stanowi szczególny środek ochrony małoletnich opisany w ustawnie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2016 r. poz. 862, t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 560 ze zm.) oraz opracowany zgodnie z jej postanowieniami, w szczególności poprzez ujęcie wszystkich elementów wskazanych w treści art. 22c wymienionej wyżej ustawy.
- Informacje zawarte w dokumencie upowszechniane są wśród Specjalistów, Opiekunów małoletnich, a także – w sposób dostosowany do ich poziomu rozwoju świadomości – Małoletnich. Specjaliści mający kontakt z Małoletnimi informują ich w szczególności w jaki sposób rozpoznać przejawy Krzywdzenia oraz do kogo mogą się zgłosić z prośbą o pomoc lub radę w przypadku Krzywdzenia.
- Na terenie Centrum w ogólnodostępnym miejscu udostępnione zostały informacje na temat możliwości uzyskania pomocy oraz numery bezpłatnych telefonów zaufania dla Małoletnich.
- Definicje
Pojęcia używane Standardach Ochrony Małoletnich oznaczają:
- Centrum – Veritas Centrum Psychologiczne prowadzone przez Monikę Urbaniak oraz Marcina Pocztę działających w ramach spółki cywilnej wpisanej do bazy przedsiębiorców Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem NIP 6211837494 oraz numerem REGON 386350844.
- Wspólnicy – Monika Urbaniak oraz Marcin Poczta prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej, o której mowa w punkcie poprzedzającym.
- Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia korzystająca ze wsparcia Specjalistów Centrum.
- Specjalista – Wspólnicy oraz osoby zatrudnione w Centrum na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej jak również stażyści, praktykanci i wolontariusze.
- Opiekun małoletniego – osoba uprawniona do reprezentacji małoletniego, w szczególności jego rodzic, opiekun prawny lub rodzic zastępczy.
- Rejestr – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Krzywdzenie – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę Małoletniego przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra Małoletniego, w tym poprzez jego zaniedbywanie lub zaniechanie realizacji ciążącego obowiązku;
- Weryfikacja osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
- Wspólnik zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.
z 2016 r. poz. 862, t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 560 ze zm.) przed zawarciem z osobą umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze
z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. - Oświadczenie do celów weryfikacji osób w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym stanowi Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Rejestr z dostępem ograniczonym – Wspólnik uzyskują informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konto podlega aktywacji dokonywanej przez biuro informacji. Strona znajduje się pod adresem: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/register
- Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr, informacja jest ogólnodostępna – nie wymaga zakładania konta. Strona znajduje się pod adresem: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/
- Jeżeli dane osoby weryfikowanej znajdują się w Rejestrze z dostępem ograniczonym wówczas napłynie informacja zwrotna: „FIGURUJE”, wraz z podanymi danymi.
- Jeżeli dane osoby weryfikowanej nie znajdują się w Rejestrze napłynie informacja o treści: „W Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w pytaniu do systemu”.
- W przypadku drugiego z Rejestrów otrzymujemy informację zwrotną: „W Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w zapytaniu”.
- Informacje zwrotne otrzymane z Rejestru Wspólnik drukuje i składa do części A akt osobowych, związanych z nawiązaniem stosunku pracy. To samo dotyczy rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w rejestr. Przy czym w przypadku tego drugiego rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w rejestrze.
- Wspólnik zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.
- Weryfikacja osób w Krajowym Rejestrze Karnym
- Osoba weryfikowana przedkłada Wspólnikowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r. poz. 1939 ze zm.), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Otrzymaną informację Wspólnik składa do części B akt osobowych. Jeżeli jednak potwierdza ona, że osoba była karana, wtedy powinna ona trafić do części C akt osobowych.
- Jeżeli osoba weryfikowana posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z Małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów.
- Wspólnik pobiera od osoby weryfikowanej oświadczenie o państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwała w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas osoba weryfikowana składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez Małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a Specjalistami Centrum, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich
- Obowiązkiem wszystkich Specjalistów niezależnie od formy ich zatrudnienia jest dbanie o bezpieczeństwo Małoletnich podczas pobytu w Centrum.
- Wobec Małoletnich niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Specjaliści traktują wszystkich Małoletnich z należytym szacunkiem, wspierają ich w pokonywaniu trudności uwzględniając ich umiejętności rozwojowe, możliwości wynikające z niepełnosprawności oraz potrzeb emocjonalnych.
- Specjaliści traktują każdego Małoletniego równo bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Wszyscy Specjaliści zobowiązani są do zapoznania się i zaakceptowania zasad określonych w Standardach Ochrony Małoletnich, co potwierdzają złożeniem pisemnego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik 3 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Zasady i sposób udostępniania Opiekunom małoletnich oraz Małoletnim Standardów Ochrony Małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
- Standardy Ochrony Małoletnich są jawne i dostępne dla Specjalistów, Opiekunów małoletnich, a także Małoletnich.
- Standardy Ochrony Małoletnich j wywieszone są w siedzibie Centrum, a także udostępniane są na oficjalnej stronie internetowej Centrum.
- Komunikacja Specjalistów z małoletnimi
- Specjalista:
- dochowując najwyższych standardów etycznych szanuje prawo Małoletniego do prywatności;
- przed przystąpieniem do pracy z Małoletnim informuje go oraz Opiekuna prawnego o zasadach zaufania poufności, tajemnicy zawodowej, a także przypadkach, w których możliwe jest zawieszenie tejże tajemnicy (sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia Małoletniego) i poinformowanie o doświadczeniach Małoletniego właściwej instytucji lub Opiekuna prawnego, przy czym każdorazowo Specjalista uzyskuje zgodę Małoletniego oraz Opiekuna prawnego na stosowanie tych zasad;
- każdorazowo utrzymuje profesjonalną relację z Małoletnim, stosuje komunikację i działania wobec Małoletniego w sposób adekwatny do jego potrzeb oraz zgodnie z najwyższymi standardami zawodowymi;
- uważnie słucha Małoletniego i stara się udzielać mu odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i jego wieku;
- zachowuje cierpliwość, ze spokojem i szacunkiem odnosi się do Małoletniego;
- okazuje zrozumienie dla trudności i problemów Małoletniego;
- nie podnosi głosu, chyba że wynika to z sytuacji zarażającej bezpieczeństwu Małoletniego i tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przy czym zobowiązany jest do wyjaśnienia Małoletniemu przyczyn zaistnienia takiej sytuacji;
- daje Małoletniemu gwarancję nietykalności cielesnej – nie stosuje wobec niego żadnej formy przemocy;
- traktuje Małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby.
- podejmuje czynności, które mają na celu dobro i interes Małoletniego;
- nie zawstydza Małoletniego, nie lekceważy, nie upokarza i nie obraża;
- daje Małoletniemu prawo do odczuwania i mówienia o swoich emocjach;
- nie grozi Małoletniemu, nie wypowiada się z sposób uwłaczający jego godności i poczucia własnej wartości;
- nie ujawnia drażliwych informacji o Małoletnim osobom do tego nieuprawnionym.
- Specjalista:
- Zachowania niedozwolone wobec małoletnich
W komunikacji Specjalistów z Małoletnimi zabrania się:- stosowania jakiejkolwiek przemocy fizycznej wobec Małoletniego, w szczególności zabierania rzeczy, ograniczenia swobody ruchu, popychania, szturchania;
- stosowania naruszających godność Małoletniego wypowiedzi o podtekście seksualnym dotyczących np. płci, ciała, wyglądu, ubioru z podtekstem seksualnym;
- stosowania dyskryminujących komentarzy odnoszących się do płci Małoletniego;
- stosowania wulgarnych lub niestosownych dowcipów i żartów;
- publikowania prywatnych zdjęć lub innych informacji o Małoletnim lub jego rodzinie w mediach społecznościowych, bez zgody zainteresowanej strony;
- składania Małoletniemu propozycji o charakterze seksualnym i pornograficznym, w tym również udostępniania takich treści;
- ujawniania jakichkolwiek wrażliwych informacji na temat Małoletniego, w tym informacji o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej, światopoglądu, religii za wyjątkiem procesów superwizyjnych objętych tajemnicą zawodową;
- naruszania prywatności Małoletniego.
- Kontakt fizyczny z małoletnim
- Specjalista nie narusza nietykalności osobistej Małoletniego. Nie zachowuje się w sposób niestosowny i dwuznaczny; nie dotyka Małoletniego, nie głaszcze, nie poklepuje w sposób poufały.
- Każdorazowo Specjalista kieruje się swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję Małoletniego i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach jakikolwiek kontakt fizyczny może być błędnie zinterpretowany przez Małoletniego, Opiekuna małoletniego lub osoby trzecie.
- Specjalista, który ma świadomość, iż Małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z Małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.
- stosowania jakiejkolwiek formy przemocy psychicznej wobec Małoletniego, w szczególności agresji słownej, lekceważenia starań Małoletniego, traktowania go z pogardą, poniżania z powodu jego zdrowia, osiągnięć edukacyjnych, wyglądu, orientacji seksualnej, światopoglądu czy sytuacji majątkowej, czy też wywierania presji na Małoletnim;
- Kontakt Specjalistów z Małoletnimi poza godzinami pracy
- Kontakt Specjalisty z Małoletnim, co do zasady powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie pomocy udzielanej przez Specjalistę.
- Jeśli zachodzi taka potrzeba, w szczególności konieczność umówienia wizyty kryzysowej, Specjalista może kontaktować się z Małoletnim poza godzinami pracy Centrum, zachowując przy tym rozwagę oraz ograniczając taki kontakt tylko do niezbędnych informacji mieszczących się w zakresie pomocy udzielanej przez Specjalistę.
- Jeśli Specjalista musi spotkać się z Małoletnim lub Opiekunem małoletniego poza godzinami pracy Centrum, Specjalista informuje o tym Wspólników, przy czym Opiekun małoletniego musi wyrazić Zgodę na taki kontakt.
- Zakazane jest zapraszanie Małoletniego do miejsca zamieszkania Specjalisty oraz spotykanie się z nim poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z Małoletnim poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz zasady aktywności Specjalistów w sieci Internet
- Podczas sesji z Małoletnimi Specjalista nie powinien korzystać z prywatnego telefonu i innych urządzeń, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą one zakłócić przebieg sesji. Równocześnie Specjalista informuje Małoletniego o tym, iż ten również nie powinien korzystać z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet podczas sesji.
- Centrum nie udostępnia Małoletnim urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz nie zapewnia im dostępu do Internetu.
- Specjaliści realizując powierzone im zadania zawodowe do wykonania muszą mieć świadomość zagrożeń, jakie nierozerwalnie wiążą się z wykorzystywaniem technik cyfrowych w pracy oraz sieci Internet, w związku z powyższym zobowiązani są do podnoszenia swoich kwalifikacji i świadomości w zakresie stosowania cyberbezpiecznych rozwiązań w pracy.
- Specjaliści powinni potrafić rozpoznać zagrożenia, jakie związane są z przenikaniem ich działalności czysto osobistej, jaką realizują z wykorzystaniem sieci Internet, z działalnością zawodową, w szczególności, jeśli chodzi o przenikanie się tych sfer aktywności Specjalisty jako osoby prywatnej i Małoletnich, które w zależności od jej formy mogą zostać skorelowane.
- Specjaliści powinni zwracać szczególną uwagę na fakt, iż ich aktywność realizowana w sieci Internetu może być rozpoznawalną przez Małoletnich, w związku z powyższym powinni w sposób odpowiedzialny manifestować swoje zaangażowanie w określone tematy, działalności, problemy czy dyskusje w Internecie. Świadomość tego, że również równolegle Małoletni mogą być obserwatorami czy uczestnikami takich działalności, tematów, dyskusji, powinna prowadzić Specjalistę do dokonywania indywidualnej oceny w zakresie poprawności swojego zachowania.
- Specjaliści powinni zachować rozwagę i odpowiedzialnie wrażać swoją aprobatę/dezaprobatę w mediach społecznościowych w odniesieniu do określonych treści, publikacji, stron, użytkowników, powinni także mieć świadomość rodzajów i funkcjonalności określonych aplikacji, gdzie sam fakt korzystania z nich może być negatywnie oceniony przez Opiekuna małoletniego lub osoby trzecie.
- Specjalista nie powinien nawiązywać kontaktów z Małoletnimi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych z wykorzystaniem prywatnych kont Specjalistów.
- Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie
- Specjalista w ramach pomocy Małoletniemu może rozmawiać z nim o tym, co Małoletni robi w Internecie oraz jakich treści poszukuje.
- Specjalista dba o stworzenie Małoletniemu atmosfery oraz przestrzeni sprzyjającej szczerej rozmowie na tematy związane – między innymi – z pojawiającymi się w różnych miejscach treściami szkodliwymi, w szczególności pornografią, namowami do samookaleczeń, samobójstwa; treściami dyskryminacyjnymi lub nawołującymi do przemocy.
- W przypadku ustalenia, że Małoletni wyszukiwał lub natrafił na szkodliwe treści Specjalista – dostosowując się do wieku oraz poziomu rozwoju Małoletniego – podejmuje z nim rozmowę na temat szkodliwości tych treści.
- W przypadku ustalenia, że Małoletni wyszukiwał lub natrafił na szkodliwe treści będące treściami zabronionymi prawem, takie jak pornografia z udziałem małoletnich lub prezentowaniem przemocy Specjalista podejmuje działania zgodne z procedurami składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia Krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego
- Specjalista ma obowiązek poważnie traktować wszelkie informacje mogące wskazywać na Krzywdzeniu Małoletniego lub o podejrzenie Krzywdzenia Małoletniego oraz udzielić Małoletniemu wsparcia na każdym etapie udzielania pomocy.
- Specjaliści:
- są szkoleni w obszarze prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania instytucji o możliwości popełnienia przestępstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw na szkodę Małoletnich przy uwzględnieniu obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej obowiązującego zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. 2001 Nr 73, poz. 763, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1026, ze zm.), a także w zakresie rozpoznawania czynników ryzyka Krzywdzenia Małoletnich;
- są zapoznawani z wykazem danych adresowych lokalnych placówek pomocowych, zajmujących się ochroną Małoletnich oraz zapewniających pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (tj., dzielnicowy, centra pomocy dziecku, ośrodki wsparcia, organizacje pozarządowe, prokuratura, policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, placówki ochrony zdrowia);
- Specjalista niezwłocznie po uzyskaniu informacji o Krzywdzeniu Małoletnich ma obowiązek poinformować Wspólnika oraz przekazać mu wypełnioną kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Specjaliści lub inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych podjęły informację o Krzywdzeniu Małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając przekazywanie informacji uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia
- Osobami odpowiedzialnymi za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia są Wspólnicy.
- Osoba, która otrzyma lub poweźmie informację o Krzywdzeniu zachowuje je w bezwzględnej tajemnicy i przekazuje je jedynie osobie odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń.
- Zgłoszenia o zdarzeniu zagrażającemu Małoletniemu może dokonywać również Opiekun małoletniego, a także inne osoby spokrewnione lub niespokrewnione z Małoletnim.
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu Krzywdzenia
- Na podstawie zebranych informacji osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń, o którem mowa w punkcie poprzedzającym tworzy Plan wsparcia, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do Standardów Ochrony Małoletnich. Plam wsparcia określa zakres danych i informacji niezbędnych do stworzenia i monitorowania funkcjonowania Planu wsparcia.
- Plan wsparcia może być tworzony przy udziale Specjalisty, który dokonał zgłoszenia.
- Plan wsparcia powinien być rozpisany w sposób jasny, konkretny i wykonalny.
- Plan wsparcia powinien określać jakie inne organizacje i podmioty należy zaangażować w pomoc małoletniemu.
- Plan powinien być mierzalny tj. pozwalać na weryfikuję czy cel lub poszczególne etapy zostały osiągnięte.
- Plan wsparcia powinien zostać przedstawiony Opiekunowi prawnemu Małoletniego, chyba że to oni są wskazani jako sprawcy Krzywdzenia.
- Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
- Osoba zgłaszająca zdarzenia może dokonać zgłoszenia w następujący sposób:
- osobiście do Wspólnikowi;
- telefonicznie Wspólnikowi pod numerem telefonu: +(48) 533052671 lub +(48) 607109 338
- na adres e-mail Wspólnika: monika.urbaniak.veritas@gmail.com lub marcin.poczta.veritas@gmail.com
- Wspólnik prowadzi i przechowuje dokumentację dotyczącą ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru Małoletniego w sposób gwarantujący jej zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych
- Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego
- W przypadku powzięcia przez Wspólnika uzasadnionego podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Małoletniego Wspólnik dokonuje zgłoszenia do właściwych organów – prokuratury lub policji. Zgłoszenie może być poprzedzone przeprowadzaniem przez Wspólnika konsultacji prawnych.
- W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia małoletniego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może dokonać Specjalista, który powziął informacje o Krzywdzeniu.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności ujawnienia niewydolności wychowawczej Opiekunów małoletniego, która zagraża jego dobru Wspólnik może wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o wgląd w sytuację Małoletniego.
- Wspólnik informuje Opiekunów małoletniego o obowiązku Centrum zgłoszenia podejrzenia Krzywdzenia Małoletniego do odpowiedniej instytucji: prokuratury, policji lub sądu rodzinnego – w zależności od zdiagnozowanego typu Krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w ustępie wyżej.
- Zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
- Wspólnicy dokonują cyklicznego przeglądu Standardów Ochrony Małoletnich pod kątem ich aktualności oraz zgodności z przepisami obowiązującego prawa, a także adekwatności do działalności Centrum.
- Przegląd Standardów Ochrony Małoletnich, o którym mowa w ustępie poprzedzającym dokonywany jest nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
- Wspólnicy umożliwiają Specjalistom zgłaszanie własnych uwag do treści Standardów Ochrony Małoletnich, w tym poprzez możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia oraz anonimowej ankiety monitorującej, w której Specjaliści mogą proponować zmiany do Standardach Ochrony Małoletnich oraz wskazywać naruszenia przyjętych w jednostce procedur. Wzór anonimowej ankiety monitorującej stanowi Załącznik nr 6 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Wspólnicy wprowadzają do Standardów Ochrony Małoletnich niezbędne zmiany w formie uchwały i podają do wiadomości Specjalistów, Opiekunów małoletniego oraz Małoletnich treść znowelizowanych zapisów, poprzez ich wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie Centrum oraz zaktualizowanie na stronie Internetowej.
- Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie Specjalistów do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich, zasady przygotowania Specjalistów do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
- Wspólnicy są odpowiedzialni za:
- monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich;
- reagowanie na sygnały naruszenia Standardów Ochrony Małoletnich;
- prowadzenia rejestru zgłoszeń i proponowanych zmian Standardów Ochrony Małoletnich;
- dokonywanie przeglądów i aktualizacji według potrzeb faktycznych i prawnych zapisów Standardów Ochrony Małoletnich;
- Przygotowanie Specjalistów do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich polega na pogłębianiu wiedzy i umiejętności identyfikacji ryzyka krzywdzenia małoletnich, rozpoznawania krzywdzenia i jego objawów, podejmowania zgodnych z prawem działań w celu ochrony i wsparcia małoletnich.
- Specjaliści potwierdzają zapoznanie się ze Standardami Ochrony Małoletnich oraz zobowiązują się do ich przestrzegania w szczególności do raportowania informacji na temat zdarzeń i działań niezgodnych z ich treścią poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik 3 do Standardów Ochrony Małoletnich.
- Wspólnicy są odpowiedzialni za:
- Przepisy końcowe
- Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Ogłoszenie Standardów Ochrony Małoletnich następuje w sposób dostępny dla Specjalistów, Opiekunów małoletnich, poprzez wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie Centrum oraz umieszczenie na stronie Internetowej